عدالتخانه خانم ها، تغییر نام داد، اما…

خبر

بعد از انتشار گسترده پرسش ها درباره ابهامات مالی خانم ها شادی صدر و سهیلا امین ترابی‌ (شادی امین)، به نظر می رسد خانم ها برای پاک کردن ابهامات و رد پا دست به کار شده اند.

در گزارش هایی که منتشر کردیم ( از اینجا بخوانید)، از جمله سوال کرده بودیم چرا مبلغ هنگفتی پول‌ (نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار) در شرکتی غیر فعال به مدیرعاملی سهیلا امین ترابی با نام Justice in Action مخفی شده در حالی که سازمان های فعال خانم ها یکی عدالت برای ایران است و دیگری شش رنگ.

در اقدامی شتابزده و بی اثر، در تاریخ دهم ماه یولی ( بیست تیر ماه) شرکت مزبور به مدیرعاملی شادی امین، تغییر نام داده و به JFIR بدل گشته است.

تغییر نام شرکت سهیلا امین ترابی
نام تازه شرکت

JFI مخفف Justice for Iran یا همان عدالت برای ایران است که شرکت دیگر خانم هاست و لابد تغییر نام از نام قبلی Justice in Action به JFIR  به این منظور انجام شده که خانم ها بتوانند در صورت پرسش اطرافیان که چرا پول را در شرکت های سوری و گمنام مخفی کرده اید، پاسخ بدهند که نگاه کنید! شرکتی که در آن پول ذخیره کرده ایم JFI ( که در برخی سندها JFIR هم ثبت شده) همان عدالت برای ایران است دیگر! خانم ها البته باید توضیح بدهند که چه ضرورتی دارد که برای یک سازمان (عدالت برای ایران) دو شرکت ثبت کرده اند ( Justice for Iran, JFIR NGO)

گواهی تغییر نام شرکت
گواهی تغییر نام شرکت

نکته دوم اینکه در حالی که این شرکت، LTD ثبت شده بوده ( شرکتی تجاری که سود تجاری دارد،‌ شرکای محدود دارد و از طریق فروش سهام یا بازرگانی ارتزاق می کند)، برای فریب افکار عمومی و پاک کردن رد پا و تلاش برای غیردولتی و خیریه جلوه دادن سازمان مزبور، در هنگام تغییر نام Justice in Action به JFIR یک کلمه NGO هم به نام شرکت افزوده اند و شرکت تازه را JFI NGO ثبت کرده اند تا بلکه بتوانند آن را به عنوان خیریه و سازمان مردم نهاد به مردم قالب کنند! غافل از اینکه نه نام که نوع شرکت ثبت شده مشخص می کند که آیا یک شرکت تجاری سود ده است یا یک سازمان ان جی او یا مردم نهاد. همانطور که در سند پایین مشاهده می کنید ( از اداره ثبت شرکت ها در بریتانیا دریافت شده است)، شرکت مزبور به نام NGO و در عمل LTD یا تجاری است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، خانم امین ترابی تلاش داشته به برخی از رابطان جوان خود در ایران ( که از امور ثبت شرکت ها و تفاوت کمپانی تجاری و سازمان های مردم نهاد در غرب بی خبرند) با استناد به واژه NGO در نام شرکت،  اینطور تلقین کند که شرکت مزبور،  ماهیاتا یک ان جی او است که همانطور که می بینید نیست و یک شرکت سود ده تجاری است.

مدرک تغییر نام شرکت در ماه ژوییه ۲۰۱۵
مدرک تغییر نام از یک شرکت سوری به عدالت برای ایران در ماه ژوییه ۲۰۱۵

به نظر می رسد خانم ها، در اقداماتی هیستریک و عجولانه تلاش می کنند تا به جای پاسخگویی به سوالات، صورت مساله را پاک کنند یا مدارک و شواهد احتمالی را از بین ببرند. در غیر اینصورت چرا بعد از دو سال از تاسیس این شرکت، به ناگهان یک ماه بعد از آشکار شدن ابهامات و مطرح شدن سوالات، به یاد این تغییر نام عجیب افتادند؟ این اقدامات آنقدر عجولانه بوده است که در تغییر نامشان در سایت اداره ی ثبت شرکت ها بر خلاف مدارک تغییر نام ارائه شده به جای JFIR LTD نوشته اند Jfi NGO Ltd که همانطور که می بینید حرف R را نیز از قلم انداخته اند.

Justiceinaction1
نام قدیمی شرکت با شماره ثبت مشابه شرکت جدید

 

حالا به فهرست بلند بالای سوالات مالی مطرح شده، یک سوال تازه هم اضافه می شود: چرا این تغییر نام صورت گرفته؟

و سوالات پیشین و بی پاسخ:

۱- اگر فرض را بر این بگذاریم که این شرکت ها هدفشان فعالیت های سازمانی است و نه تجاری (که در اینصورت می بایست به صورت دیگری ثبت می شدند) و این مدیران اعضای هیئت مدیره ی سازمان هستند که وظیفه ی آنها نظارت کلان بر عملکرد سازمان و اطمینان از صحت گزارشات مالی سالانه ی سازمان است٬ باز مشکلات زیادی وجود خواهد داشت. هیچگاه یک عضو هیئت مدیره نمی تواند و نباید عضو هیئت اجرایی و مدیریتی سازمان باشد زیرا در اینصورت فرد مذکور صلاحیت تایید و نظارت بر کار خود را ندارد و نمی تواند آن را تایید کند. بنابراین آیا خانم شادی امین از اعضای هیئت مدیره ی این سازمان ها است که بر روی فعالیت های مدیران و کارمندان سازمان نظارت کند و یا از مدیران و کارمندان سازمان است؟

۲- چرا در تمام این شرکت ها به جز عدالت برای همه مدیران همه مستعفی شده و تنها خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) باقی مانده است در حالی که در همه جا خانم امین ترابی (شادی امین)  ادعا می کند که این شرکت ها (یا به قول ایشان سازمان ها) گروهی بوده و تصمیم گیری فردی انجام نمی شود؟ چرا شادی صدر علیرغم استعفا از همه شرکت های ثبت شده، همچنان خودش را مدیر سازمان عدالت برای ایران معرفی می کند؟ یا برعکس اگر در عمل همچنان مدیر است، چرا در اوراق دولتی استعفا داده؟

۳- چرا گزارش مالی سالانه ی واقعی و نه سوری این شرکت ها همانند تمام شرکت های معتبر در دسترس عموم قرار ندارد و گزارشی از جزییات عملکرد مالی آنها منتشر نشده است؟

۴- چرا شش رنگ و عدالت برای ایران که فعالیت می کنند و در رسانه ها خودشان را بسیار فعال نشان داده اند هیچ بودجه ای ندارند؟

۵- چرا مدام صحبت از فعالیت های مشترک شش رنگ و عدالت برای ایران و همکاری این دو شرکت (یا به قول خودشان سازمان) مطرح می شود در حالی که هر دو این شرکت ها متعلق به یک نفر است و هیچ عضو دیگری ندارد؟ آیا این به معنی کمک کردن دست راست به دست چپ است یا اینکه اذهان عمومی را نادان فرض کرده اند؟

۶- چرا خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) مدام به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از فعالیت دیگر سازمان های فعال در زمینه ی حقوق بشر ایراد گرفته و آنها را متهم به عدم شفافیت مالی متهم می کند در صورتی که خودشان شفافیتی ندارند؟

ظاهرا فعالیت های تخریبی خانم ها، به دو فاز تازه وارد شده و ادامه دارد:

اول- پاک کردن ناشیانه ابهامات و خلافکاری ها

دوم- تخریب پرسشگران و تحمیق افکار عمومی به نفع خود.

در دو ماه گذشته آرزوی روزهای بهتر کردیم و روزگاری که به جای تخریب و فساد، شاهد فعالیت های مثبت و سازنده در عرصه حقوق بشر باشیم. بدون شک آنچه مجددا رخ داده، روند مثبتی نیست. امید داشتیم پرسش های ما، شما را به شفافیت و پاسخگویی وا به دارد که چنین نشده و برعکس رفتار کردید. این فساد دنباله داری است که در هم پیچیده و شکل تازه ای به خود گرفته است. منادیان حقوق بشر که از جمله وظیفه شان مبارزه و مقابله با فساد است، چه راه تلخ و سیاهی در پیش گرفته اند. حیف شعار عدالت طلبی که به دکان بدل شد! یک مغازه! یک بیزنس LTD! حالا اوقاتتان تلخ شده؟ می خواهید باز تهدید به پیگیری حقوقی کنید؟ پیگیری حقوقی اینکه از شما می خواهیم شفاف باشید و راه کج نروید؟ پرسش ما افترا است یا راهی که شما می روید؟ نکند خیال دارید آخرین میخ های فساد را بر تابوت فعالیت های حقوق بشری بکوبید؟ چرا جواب نمی دهید؟ جوابی دارید؟

دکتر میرعماد تابنده

واشنگتن دی سی


 

در صورت تمایل برای دریافت اسناد به ما ایمیل بفرستید: info@justice4lgbt.com

خبر
چرا استفاده از واژه “دگرباش” و مشتقات آن نادرست است؟ شادی امین

مطلب پیش رو نوشته یکی از بهترین و پرکارترین فعالین حقوق بشر و کسی که همتایی ندارد، شادی امین، است که نقدی درباره استفاده از واژه غریب و نامانوس و مستهجن “دگرباش” و مشتقات فرعی و غصبی آن همچون “دگرباش جنسی” است. این حضرت والا در بخشی از این نقد …

خبر
دستگیری رضوانه محمدی و بی مسیولیتی شش رنگ و عدالت برای ایران

رضوانه محمدی، فعال جوان حقوق زنان، در کنار دو فعال دیگر در تهران دستگیر شده است. از درخت صدا در آمد اما از سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر هیچ صدایی نیامد. چرا؟

خبر
بیزنس به نام قربانیان اعدام

نمایش اخیر باند تبهکار عدالت برای ایران‌ یا به اختصار عبا (شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی)  به خودی خود آخرین ضربه را به این مثلث پول دوست عوامفریب زد. بهترین گواه هم پست آخر سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق) است.