«امروز شادی فردا شما و من و همگان!» یک تهدید است.

گزارش مردمی

در چند روز گذشته و بویژه بعد از منتشر شدن تجربه افراد، به ویژه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه با خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر و نیز مطرح شدن پرسش هایی درباره عدم شفافیت مالی آنها، تعدادی از مخاطبان سایت و به خصوص دوستان و نزدیکان خانم امین ترابی و خانم صدر، اقدام به انتشار ایمیل های دسته جمعی و زیر سوال بردن این اقدامات کردند.

در اینجا لازم است چند نکته را به دوستان یادآوری کنیم:

مجموعه عدالت برای دگرباشان، سازمان ثبت شده رسمی، نهاد خیریه یا زیرمجموعه هیچ گروهی نیست. فعالیتی است مستقل که با همکاری چند فعال حقوق بشر و بویژه دگرباشان جنسی و بعد از انتشار چندین گزارش از سو رفتار و خشونت اعمال شده توسط برخی از فعالان حقوق دگرباش راه اندازی شد. در غیاب نهادهای نظارتی، کوششی است برای انعکاس صدای قربانیان فعالیت های حقوق بشری که گاهی زیر چتر حقوق بشر و مخالفت با رژیم اسلامی ایران، دست به هر اقدام خلافی می زنند با این پشتوانه که صرف مخالفت با جمهوری اسلامی، چهره آنها را منزه و صدای قربانیان رفتار نا به جایشان را ناشنیدنی می کند. این فعالیت را زمانی آغاز نمودیم که گزارش های گسترده ای از این دست رفتارها، به صورت پراکنده، روی شبکه های اجتماعی و برخی سایت های خبری منتشر شد. هدف ما ایجاد فضایی برای انعکاس “غیر فعالین” بود. افراد معمولی که در غیاب ناظران قانونی، از فعالان شکایت دارند.

از همان نخستین لحظه شکل گیری وب سایت، با ایجاد صفحه ای برای ارسال گزارش، کار را دست مخاطبان و گله مندان سپردیم. هر چه فرستادند چاپ کردیم. عدالت برای دگرباشان مسئول پر بودن دل افراد، فعالان و پناهجویان از خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر نیست. تا این لحظه حتی یک گزارش در اعتراض به عملکرد فعالان دیگر دریافت نشده است که اگر می شد، منتشر می کردیم.

گله گزاران، که با ارسال ایمیل های گروهی یا پست های فیس بوکی، مدعی جعلی بودن مطالب چاپ شده هستند، اگر به راستی دنبال حقیقت هستند، چرا به فراخوان عمومی وب سایت توجه نکردند؟ در تمام مطالب چاپ شده، عدالت برای دگرباشان آمادگی خود را برای تسلیم مدارک دریافت شده به افراد واجد صلاحیت برای بررسی به شکایات کرده است. بسیاری از گزارش دهندگان و قربانیان، با اسم و رسم واقعی خود برای ما نوشته اند. تک تک آنها را می شناسیم، پناهجویی شان در ترکیه برای ما محرز است یا در میان فعالان مقیم آمریکا، کانادا و اروپا نام های آشنایی هستند. چطور حتی یک بار، یک نفر از دوستان با عدالت برای دگرباشان تماس نگرفت و جویای احوال نویسندگان نشد؟ مگر دنبال حقیقت نیستید، چرا نخواستید که یک بار پای حرف یک نفر از این پناهجویان بنشینید؟ چطور بدون سند و مدرک، بدون حتی امتحان کردن امکان برقراری تماس با قربانیانی که از این تماس ها استقبال می کنند، فتوای جعلی بودن مطالب را منتشر کردید؟ ما بارها، داوطلبانه، شکایت ها را برای خانم ها سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر ایمیل کردیم و عاجزانه درخواست کردیم در صورت تمایل به پاسخگویی، عدالت برای دگرباشان با آغوش باز جوابیه آنها را چاپ می کند. چرا جواب ندادند؟ در آخرین اقدام حتی ایمیل عدالت برای دگرباشان را بلوکه کردند تا از آن گزارشی دریافت نکنند.

واکنش ها به مطالب چاپ شده در عدالت برای دگرباشان، تامل برانگیز است. چندی پیش، شتابزده، بیانیه توسط کمیته موسوم به رکن چهارم منتشر شد و این وب سایت را به وزارت اطلاعات رژیم اسلامی چسباندند. بعد دیدند فایده ندارد، دستشان را جلوی چشم بقیه گرفتند تا مطالب را نخوانند! از دگرباشان خواستند تا حساب های کاربری فیس بوکشان را موقتا تعطیل کنند تا “از گزند رژیم در امان باشند”. به قصد ایجاد رعب و وحشت، در بیانیه ای که در هرانا منتشر کردند شایعه کردند در وب سایت عدالت برای دگرباشان بدافزارهایی وجود دارد که اطلاعات افراد را جمع می کند و در اختیار رژیم قرار می دهد. آیا کسی از این دوستان که خود را پژوهشگر دقیق و قابل استناد و فعال حقوق بشر معرفی می کنند، سوال کرد مدارک و اسنادشان برای چنین ادعای گزافی چیست؟ حکایت چوپان دروغگو نیست که آنقدر همه شهر را از گرگ ترساند که وقتی گرگ به گله اش زد، کسی باورش نشد؟ فکر نمی کنند وقتی تحمل پذیرش نقد را ندارند و آن را به وزارت اطلاعات می بندند، آنوقت در صورت حمله وزارت اطلاعات، دیگر کسی حرفشان را باور نمی کند؟

واکنش ها به ابهامات مالی هم همینطور. بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از سازمان های فعال ایرانی از بنیادهای طرفدار حقوق بشر بودجه دریافت می کنند. اما فعالیت حقوق بشری و پرچم سفید صلح را بالا گرفتن، مسئولیت دارد. فعال حقوق بشر باید همه کارهایش، از جمله حساب و کتاب مالی اش خالی از ابهام باشد. وقتی یک فعال حقوق بشر، در این مورد سرکار خانم شادی صدر، چهار بار از سه شرکت استعفا کرده اند اما همچنان خودشان را همه جا مدیر معرفی می کنند، وقتی ابهامات مالی گسترده ای از قبیل صفر اعلام کردن در آمد دو شرکت بسیار فعال و گردش مالی 400 هزار دلاری برای یک شرکت غیرفعال ثبت می کنند که تنها با نام واقعی شادی امین (سهیلا امین ترابی) هویدا می شود، سوال و کنجکاوی حق هر شهروند جامعه که خانم ها فعال حقوق بشرش هستند، است. ما می توانیم بپرسیم که خانم شادی صدر، شما که از عدالت برای ایران استعفای رسمی داده اید، چرا همچنان خودتان را مدیرش اعلام می کنید؟ از کجا حقوق می گیرید و اگر می گیرید چرا در سازمان های ثبت شرکت ها، آن را اعلام نکرده اید و امثالهم. خصوصا وقتی این حق ایجاد می شود که بویژه خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) اصرار فراوان بر شفافیت دارند. هم شادی صدر و هم شادی امین، بارها، افراد مختلف را متهم به دزدی و عدم شفافیت مالی کرده اند. چطور وقتی خودشان با سوال مشابه روبرو می شوند، آن را جعلی و نا به جا و توطئه وزارت اطلاعات می خوانند؟

در یکی از انتقادها از مجموعه عدالت برای دگرباشان به قلم رحمان جوانمردی که برای گروه ایمیلی حقوق بشر فرستاده شده، آمده ” امروز شادی فردا شما و من و همگان!”. این به نوعی تهدید نیست؟ یعنی ممکن است دوستان برای اثبات حرفشان روزی شروع به پرونده سازی برای بقیه کنند و بگویند دیدید گفتیم این “شتری است که دم در هر خانه ای می نشیند؟”

و سوال آخر اینکه، چطور وقتی خانم ها امین ترابی و صدر، بارها، مکررا، افراد مختلف، با سابقه، کوشا و خوشنام را به باد حمله و اتهام زنی گرفتند، دوستان همه ساکت بودند، کسی دنبال سند نرفت و خشونت بی امانشان را مانع نشد اما وقتی قربانیان آن خشونت ها، زبان باز کردند، همه دنبال سند و مدرک گشتند.

و آخر اینکه افراد پشت صحنه این کوشش عدالت خواهانه، دنبال نام نیستند. شهرتشان را از آن کسب نمی کنند یا به دنبال جذب منافع مالی آن را آغاز نکرده اند. کوشش گران این مجموعه به شعور افراد و قدرت جستجو، تحلیل و منطقشان احترام می گذارند و روی آن حساب می کنند. همواره نوشته ایم و گفته ایم، ما دریافت کننده و بازنشر کننده مطالب هستیم و آن را به پرسشگری مخاطبان و کنجکاوی آنها وا گذاشته ایم و در نهایت معتقدیم، پرسیدن و کاویدن برای کسب یقین حق ماست. حالا علاوه بر موارد و پرسش های مطرح شده، یک پرسش تازه هم داریم: چرا خانم ها سکوت را به پاسخ ترجیح داده اند؟ چرا قصد شرکت کردن در این گفتمان آشتی جویانه و نقد محور را ندارند. آزادی بیان وقتی خوب است که به نفع آنهاست؟ نقد وقتی تا وقتی خوب است که نقد نشویم؟

برای نشان دادن حسن نیت و احترام به نظرات همگان، یکی از موارد نقد بر عدالت برای دگرباشان را منتشر می کنیم. این نامه را آقای جوانمردی، از فعالان مقیم آلمان در یک ایمیل گروهی منتشر کرده اند:

«همانطوریكه‌ شاید بدانید با هیچ كدام از دسته‌باندیهای حقوق بشری نیستم اما این برخورد را كه‌ به‌ شادیها و بویژه‌ به‌ شادی امین شده‌ هیچ كدام نباید بپذیریم یا در مقابلش ساكت باشیم

زیرا

امروز شادی فردا شما و من و همگان!

انتقاد آری اما تخریب و اتهام ناروا هرگز!
آیا می توان بدون سپردن یك اتهام قضایی و حقوقی به‌ دادرسی عادلانه‌ رای آنرا صادر شده‌ تلقی كرد؟

وبسایتی بنام “عدالت برای دگرباشان” ساخته‌ شده‌ است كه‌ تنها وظیفه‌اش حمله‌ به‌ شادی امین است و “افشاگری” در باره‌ او و فعالیتهایش در عدالت برای ایران.

اتهامات زیاد دیگری نیز این روزها در فیس بوك و دیگر رسانه‌ها به‌ شادی امین زده‌ شده‌ است. تا جایی كه‌ آنها را در سایت مذكور و در فیس بوك و دیگر شبكه‌ها مطالعه‌ و پیگیری كرده‌ام، ادعاها بی پایه‌ و گاه حتی جعلی هستند. مانند همه‌ كسانی كه‌ كار و فعالیت گروهی می كنند، می توان ایرادهایی به‌ كار آنها را قبول كرد و آنها را نقد نمود اما نمی توان “هیچ كدام” از این ادعاها را برای قضاوت خطاهای منتسبه‌ به‌ او بعنوان جرم محرز و یا حتی خطایی بزرگ كافی و وافی دانست.

– نه‌ حساب بانكی و نه‌ اسم و نیكنام (اسم مستعار شادی نه‌ اتهام هستند و نه‌ جرم هر دو یك مساله‌ ممكن و عادی برای همگان است.

– پرداخت نكردن هزینه‌ یا دستمزد افراد با ارائه‌ قرارداد در هر دادگاهی قابل مطالبه‌ است(اگر درست و طبق قرار و مدار باشد)

– استفاده‌ یا سو استفاده‌ از افراد برای پروژه‌ خود بدون اجازه‌ آنها(كار داوطلبانه‌ یا كار پرداختی هم با ارائه‌ سند قابل پیگیریست در غیر این صورت شایعه‌ است)
– ….

در هیچ كدام تاكید می كنم “هیچ كدام” از اتهامات سنگین و تخریبی، اتهامات حقوقی و محكمه‌ پسند را پیدا نكردم. “هیچ كدام” كیفیت قضایی یا حقوقی برای اثبات جرم نداشته‌ و ندارند. تاكید می كنم هركدام مستندی داشته‌ باشد می تواند به‌ دادگاهی در تركیه‌ یا یك كشور دمكراتیك ارائه‌ و پیگیری شود اما تا زمانی كه‌ رای دادگاه صادر نشده‌ است قضاوت و نشر آنها جرم و عملی مجرمانه‌ است.

تخریب شخصیت و جعل سند برای شیطانی یا دیو سازی از یك “انسان”، محكوم است از هر طرف و با هر بهانه‌ای باشد. انتقاد از یك نفر با وظایف عمومی یا یك نهاد، انتقادی سازنده‌ و لازم است اما به‌ جای قدردانی از كارهای خوب، اتهام و تهمت ناروا بافتن برای آنها در نقطه‌ مقابل آن و بسیار زننده‌ و جرم تلقی می شود.

شما قاضی عادل نیستید كه‌ هیچ یك متهم به‌ جعل قضا هستید!
اگر اتهام كسی را محرز و محكمه‌ پسند می دانید به‌ جای فیس بوك آنرا به‌ یك محكمه‌ عادل احاله‌ كنید و تنها بعد از پایان پروسه‌ دادرسی و گرفتن رای آنرا در حدی كه‌ قاضی جایز می داند منتشر كنید(خود او را مجازات نكنیم) در غیر اینصورت شما دست به‌ كار مجرمانه‌ زده‌اید. پیش از محكمه‌ اتهام كسی را افشا كردن و یا آنرا با احراز مجرمیت بیان كردن خود جرمی قضایی و حقوق بشریست! قاضی عادل بطور محدود و متناسب با جرم، رای به‌ مجازات می دهد كه‌ فكر نكنم “افشاگری” پیش وعده‌ در فیس بوك یا یك سایت را نیز در آن داشته‌ باشد.

یك طرفه‌ به‌ قاضی رفتن و پروسه‌ دادرسی(از جمله‌ حق وكیل و كنترل اسناد و …)را خدشه‌دار كردن نه‌ عدالت است و نه‌ خدمت به‌ ستم دیده‌ای از جمله‌ به‌ ال جی بی تی!

تصاویر از وبسایت مورد اشاره‌ كه‌ هیچ مسئول و فرد صاحب نام و هویتی هم پشت آن نیست»

 

آقای جوانمردی در کوتاه سخن پیشنهاد میدهند که بدون اثبات مطلبی نباید آن را نشر داد اما خودشان دقیقا کاری را انجام می دهند که حودشان توصیه می کنند تا دیگران از آن حذر کنند. عدالت برای دگرباشان هیچگاه از طرف آقای جوانمردی تماسی دریافت نکرده است و چطور ایشان می توانند مطمئن باشند که این مطالب جعلی است؟ آیا تحقیق کرده اند؟ آیا از ما پرس و جویی کرده اند؟ چه کسی به ایشان اطمینان داده است که این مطالب جعلی است؟ آیا کسی غیز از خانم ها صدر و سهیلا ترابی؟ آیا این عکس العمل چیزی بر خلاف تصور است؟ خیر. ما در پاسخ آقای جوانمردی می توانیم تنها یکی از جمله های خودشان را نقل کنیم: «شما قاضی عادل نیستید كه‌ هیچ یك متهم به‌ جعل قضا هستید!» لطفا بدون تحقیق و تفحس حکم صادر نکنید.

گزارش مردمی
فرقه شادی پرستان؟

مجموعه اقدامات مثلث شادی امین، شادی صدر و رها بحرینی آنها  را به یک فرقه خطرناک شبیه کرده است.

گزارش مردمی
«شادی صدر از یک درویش چهل هزار دلار پول خواست تا کمکش کند»

نامه دریافتی: من قسمتی از حرف های شما را قبول دارم چون خودم از نزدیک شاهد بی شرفی این زن پولکی و ضد بشر و ضد ایرانی و ایرانیت، شادی صدر بودم.

گزارش مردمی
چه کسی را نباید به کنفرانس‌ها راه داد؟

نامه دریافتی: در طول چند روز گذشته، سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق )، شادی صدر و رها بحرینی، بسیجی وار و درست مانند گله سربازان گمنام امام زمان که برای ساکت کردن صداهای راستین، با هجوم به رسانه ها، مبادرت به جو سازی می کنند، رویه مشابه پیش …