نامه دریافتی: ‌«دلواپسی» فعالان حقوق بشر یا «فرار به جلو» خلافکاران؟

گزارش مردمی
سهیلا امین ترابی
چرا شادی امین و شادی صدر «دلواپسند»؟

خبرگزاری هرانا که خود را ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری معرفی میکند خبری را با این تیتر منتشر کرده است : «گزارش ویژه از افزایش تحرکات سایبری-امنیتی پیرامون جنبش اقلیت های جنسی در ایران»

این گزارش توسط نهاد ، سازمان یا گروه و فردی به نام رکن چهارم تهیه شده که خود مجموعه ای ناشناس و بدون هویت است و مشخص نیست با کدامین تخصص حرفه ای براساس ادعای خود در زمینه ضد جاسوسی علیه جمهوری اسلامی فعالیت میکند.

به سایت مرتبط با رکن چهارم که مراجعه میکنیم، در قسمت درباره ما چیزی نوشته نشده و هویت گروه مزبور شفاف سازی نشده و فقط جمله پرطمطراقی بالای صفحه خودنمایی میکند که نوشته تقویت جامعه مدنی با گردش آزاد اطلاعات.

و اما موضوع بیانیه-گزارش منتشر شده در هرانا، افشاگری هایست که به تازگی در مورد دو نفر از فعالان حقوق بشر و شرکتهای متعدد و پول های زیادیست که در حساب های این شرکت ها است. به طور مشخص خانم شادی صدر و خانم شادی امین شرکتهای متعددی تاسیس کردند که در همه آنها اسمی از عدالت و حقوق بشر به کار رفته و البته طبق قوانین گردش آزاد اطلاعات ، اسامی مالکین این شرکتها و دارایی های آنها به راحتی در اینترنت و بر اساس قانون آزادی دسترسی به اطلاعات شرکت های عمومی قابل مشاهده است.

افشای وجود این مبالغ زیاد در شرکتهای که صرفا این دو فرد تاسیس کردند و در آن سابقه حضور داشتند و البته عدم فعالیت تمامی شرکت ها که داعیه حقوق بشری دارند این شائبه را به وجود می آورد که این افراد پول های دریافتی از دولتها و سازمانها و یا مجموعه های مردم نهاد را در حسابهای تجاری خود پنهان کرده اند.

قاعدتا این مجموعه مقتدر ضد جاسوسی «رکن چهارم» می بایست در «جهت گردش آزاد اطلاعات و تقویت جامعه مدنی» با انتشار این مدارک معتبر و اسناد رسمی غیرقابل تردید از این فعالین درخواست میکرد توضیح لازم در مورد چرایی تاسیس چندین شرکت هم راستا و وجود این مبالغ هنگفت مالی در حسابهای این شرکتها که فقط دو فرد نامبرده حق برداشت و دسترسی به آن را دارند را برای روشنگری و رفع اتهام از جامعه فعالین حقوق بشر و حقوق همجنسگرایان منتشر کنند.

نویسنده رکن چهارمی این گزارش چندین مرتبه تاکید و تکرار بر اهمیت هویت واقعی افراد میکند و توصیه میکند که با اطلاعاتی که توسط افراد بدون هویت مشخص افشا میشوند توجه نکنید. این در حالیست که نه تنها خود رکن چهارم هویت مشخصی ندارد بلکه در میان اتهاماتی که با فرافکنی به سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نسبت داده، از جمله افشای نام واقعی خانم شادی امین (سهیلا امین ترابی) است که با در دست داشتن این نام واقعی میتوان به اطلاعات شرکت و پول های پنهان شده در آن دست یافت.

اگر روشنگری و افشای هویت قسمتی از اعتبار بخشی به اطلاعات رسمی و معتبر منتشر شده است، بد نیست ابتدا نویسنده گزارش- بیانیه رکن چهارم خود را معرفی کند. در عین حال فعالان حقوق بشر مزبور (سهيلا امين ترابي- شادي امين و شادي صدر) که شرکتهای با نام های حقوق بشری تاسیس کردند هویت واقعی و صورت حساب سازمان های خود را  در راستای شفافیت و رفع اتهامات فاش سازند.

فرضیه من از خواندن این گزارش فرافکنانه منتشر شده در هرانا، تلاش فوق العاده نویسنده ( شادی صدر و شادی امین) به امنیتی نشان دادن فضا و ایجاد ترس و رعب به منظور جلوگیری از خوانده شدن مطالب منتشر شده توسط این سایت های افشاگر، افراد و منابعی است که اطلاعات معتبری درباره این به ظاهر فعالان حقوق بشر منتشر نموده اند.

شاید این اقدامی پیشگیرانه ایست که اگر مشکلات حقوقی و قانونی برای سازمان های تک نفره خانم ها شادی امین و شادی صدر پیش آمد (به سبب  فساد در حقوق بشر، عدم شفافیت عملکرد، تخریب افراد توسط این دو، آزارهای متعدد اشخاص و پنهان کردن پول هایی که قاعدتا می بایست برای دفاع از حقوق بشر هزینه میشده در شرکتهای شخصی پنهان کرده اند)،‌ آن را گردن نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی بیاندازند و خود را قربانی توطئه معرفی کنند.

البته آنچه بیشتر من را نگران میکند تاسیس و ظهور چنین سیستم جاسوسی و بدون هویت به اسم رکن چهارم است که روی دیگری از ارتش سایبری را نشان میدهد و مخالفین را تهدید میکند و می ترساند تا از افشای نادرستی های افراد وابسته به خلافكاران خودداری کنند كه همين امر موجب بدنامي ساير فعالان حقوق بشر خواهد شد. دقيقا همان چيزي كه رژيم مي خواهد.

اما در آخر سوال اینجاست که در صورت درستکاری، چرا شادی امین و شادی صدر تا این اندازه «دلواپسند»؟

سروش توکلی

۱۳ ماه می ۲۰۱۵


عدالت برای دگرباشان توسط مجموعه ای از فعالان حقوق دگرباشان اداره می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سازمان به صفحه درباره ما مراجعه کنید.

تحقیقات عدالت برای دگرباشان در ۲۴ ساعت گذشته، هیچ گزارشی مبنی بر فعالیت های سایبری علیه فعالان حقوق دگرباشان به دست نیاورده است. در صورتیکه شما تحت این حملات بودید با ما تماس بگیرید.

خانم ها شادی صدر و شادی امین می توانند جوابیه خود به هر یک از موارد مطرح شده را برای عدالت برای دگرباشان ارسال کنند.

گزارش مردمی
فرقه شادی پرستان؟

مجموعه اقدامات مثلث شادی امین، شادی صدر و رها بحرینی آنها  را به یک فرقه خطرناک شبیه کرده است.

گزارش مردمی
«شادی صدر از یک درویش چهل هزار دلار پول خواست تا کمکش کند»

نامه دریافتی: من قسمتی از حرف های شما را قبول دارم چون خودم از نزدیک شاهد بی شرفی این زن پولکی و ضد بشر و ضد ایرانی و ایرانیت، شادی صدر بودم.

گزارش مردمی
چه کسی را نباید به کنفرانس‌ها راه داد؟

نامه دریافتی: در طول چند روز گذشته، سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق )، شادی صدر و رها بحرینی، بسیجی وار و درست مانند گله سربازان گمنام امام زمان که برای ساکت کردن صداهای راستین، با هجوم به رسانه ها، مبادرت به جو سازی می کنند، رویه مشابه پیش …