استقبال از تارنمای عدالت برای دگرباشان

خبر

عدالت برای دگرباشان هدف ماست

در طول کمتر از یک هفته از راه اندازی وب سایت عدالت برای دگرباشان، آمار به جا مانده نشان می دهد این پایگاه با استقبال غیرقابل انتظار روبرو شده است.

گزارش شرکت میزبان تارنمای عدالت برای ایران نشان می دهد گزارش های این وب سایت بیش از  هزار بار خوانده شده است. با توجه به تازگی این فعالیت و محدود بودن طیف تمرکزش، این رقم چشمگیر و نشاندهنده نیاز بالا به وجود نهادهای ناظر، شفاف و دیدبان فعالان حقوق بشر است. تعداد تماس ها از جانب قربانی ها، مطلعان و حتی فعالان حقوق بشر هم چشمگیر بوده. برخی از گزارش ها دریافت شده تکان دهنده است.

ما از نقاظ ضعف خود آگاهیم. در طول روزهای گذشته تعداد گزارش های دریافتی و حوزه های مطرح شده برای تحقیق و گزارش نویسی آنقدر زیاد بوده که فرصت مطالعه همه آنها را نداشتیم اما خودمان را پایبند به رعایت انصاف و امانتداری می دانیم.

منتظر دریافت گزارش ها و سوالات شما و به ویژه پاسخ فعالان هستیم.

درباره عدالت برای دگرباشان

به طور کلی در چند سال گذشته و به موازات گسترش فعالیت های “فعالان حقوق بشر و حقوق همجنسگرایان”، گزارش هایی مبتنی بر آزار و اذیت پناهجویان دگرباش در ترکیه، دگرباشان ایرانی مقیم سراسر جهان و اقلیت های جنسی در داخل کشور منتشر شده است. این گزارش ها عمدتا حاکی است این دسته از فعالان حقوق بشر، با استفاده از قدرت و شهرت و امکانات مالی وسیع خود، در تماس با افراد، به بهانه های مختلف از کمک به شرایط زندگی گرفته تا انجام تحقیقات و جمع آوری داده ها و اطلاعات، اقدام به سو استفاده های گوناگون از دگرباشان می کنند. این فعالان حقوق بشر که با لباس دوستی، کمک و لطف و با پوشش تحقیق در مسائل مرتبط با دگرباشان با افراد تماس می گیرند، گاهی چنان حرفه ای و زیرپوستی اقدام به اذیت و آزار دگرباشان می کنند که بعضا مدت ها طول می کشد تا فرد مورد سو استفاده به خطای این فعالان پی ببرد. گزارش های عدیده ای از تهدید و ارعاب، ضبط اجباری مصاحبه ها و ویدیو و هویت و اطلاعات شخصی افراد برای گرو کشی منتشر شده است. از سوی دیگر منابع مالی این گروه ها که عمدتا کشورهای غربی هستند، از همه آنچه این گروه ها می کنند بی خبرند و به تامین مالی آنها ادامه می دهند. غافل از اینکه نه آن “تحقیق ها” تحقیقند و نه آن پول ها مرهمی برای زخم دگرباشان ایرانی می شود.

جدا از این بخش از فعالیت های پر فساد این طیف از فعالان حقوق بشر، پرونده مالی این افراد نیز به شدت سیاه است. تنها با بررسی مالی اسناد شرکت هایی که این گروه ها در اروپا و آمریکا ثبت کرده اند می توان به بخشی از حیف و میل های مالی بودجه های میلیونی که این افراد از کشورهای غربی و به نام حقوق بشر در ایران دریافت می کنند پی برد و ناخودآگاه به این نتیجه رسید که وقتی فعالیت های علنی و ثبت شده این افراد ( که اغلب در دنیای فارسی زبان ها از نام مستعار استفاده می کنند و مدارکشان را با نام های اصلی در اروپا و آمریکا ثبت می کنند تا هویتشان رو نشود) انقدر تیره و سیاه است، وای به حال فعالیت های زیرزمینی و ثبت نشده شان.

تارنمای عدالت برای دگرباشان، به دنبال انتشار گزارش های زیادی از نقض حقوق پناهجویان دگرباش و عدم امکان اثبات و انتشار مستقل آنها و به منظور جلوگیری از روند “فساد حقوق بشر” و انتشار شفاف این سو استفاده ها مبتنی بر گزارش های مردمی شکل گرفته است. ما با قبول رسالت دیدبانی، این گزارش ها را ثبت می کنیم، در این وب سایت منتشر می کنیم و بعد به شکل سند قابل اعتبار به سازمان های بین المللی و منابع مالی گروه های حقوق بشری ارسال می کنیم.

سازمان ها و نهادهای مسئول می توانند با درخواست اسناد هر یک از موارد گزارش شده به آن دسترسی داشته باشند.

امیدواریم بتوانیم با این تارنما، کمکی به شفافیت، گسترش عدالت و جلوگیری از مظلوم کشی بکنیم. لازم به ذکر است کلیه فعالیت های عدالت برای دگرباشان داوطلبانه، بدون بودجه های دولتی و وابستگی به گروه ها و سازمان ها انجام می شود.

خبر
چرا استفاده از واژه “دگرباش” و مشتقات آن نادرست است؟ شادی امین

مطلب پیش رو نوشته یکی از بهترین و پرکارترین فعالین حقوق بشر و کسی که همتایی ندارد، شادی امین، است که نقدی درباره استفاده از واژه غریب و نامانوس و مستهجن “دگرباش” و مشتقات فرعی و غصبی آن همچون “دگرباش جنسی” است. این حضرت والا در بخشی از این نقد …

خبر
دستگیری رضوانه محمدی و بی مسیولیتی شش رنگ و عدالت برای ایران

رضوانه محمدی، فعال جوان حقوق زنان، در کنار دو فعال دیگر در تهران دستگیر شده است. از درخت صدا در آمد اما از سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر هیچ صدایی نیامد. چرا؟

خبر
بیزنس به نام قربانیان اعدام

نمایش اخیر باند تبهکار عدالت برای ایران‌ یا به اختصار عبا (شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی)  به خودی خود آخرین ضربه را به این مثلث پول دوست عوامفریب زد. بهترین گواه هم پست آخر سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق) است.