گزارش دریافتی: ویکی پدیا را هم سانسور می کنید؟

unnamed
پروفایل سانسور شده سهیلا امین ترابی(شادی امین) در ویکی پدیا

خانم شادی امین سلام،

در تعریف ویکی پدیا آمده: ویکی‌پدیا دانشنامه‌ای اینترنتی با بیش از ۲۸۰ زبان با محتوای آزاد  است که با همکاری افراد داوطلب نوشته می‌شود و هر کس که به اینترنت دسترسی داشته باشد می‌تواند مقاله‌های آن را ویرایش کند.

می دانید چرا ویکی پدیا شکل گرفت؟ برای اینکه با استواری بر اصل شفافیت و حضور همه کاربران داوطلب، جلوی تحریف اطلاعات و سواستفاده ها گرفته شود، افسوس و صد افسوس که شما دل به هیچ نوع از آزادی نداده اید و ظاهرا تحریف و تلقین شیوه شماست.

بعد از دریافت ایمیلی، سعی کردم نام و مشخصات شما را،‌ آنطور که در اسناد معتبر ثبت شده در شرکت های شما در انگلستان و شرکت ایران دت در آلمان آمده، در پروفایل ویکی پدیای شما به روز کنم. قصدی سو نداشتم اما تصور می کردم در جهان آزاد این حق افراد است که بدانند نام واقعی شما، که با دو جستجوی گوگل به زبان انگلیسی و آلمانی پیدا می شود و چیز مخفی نیست، چیست. شما آنطور که خودتان هم اصرار دارید نه یک فرد عادی که به اصطلاح فعال حقوق بشر و نویسنده و فمنیست و همه آن عنوان هایی هستید که خودتان برای خودتان قطار کردید.

چشمتان روز بد نبیند. جنگی به راه افتاد. هر ساعت یک بار نام شما تغییر می کرد و با پروفایل خودتان در ویکی پدیا، سانسورش می کردید. نامتان را نمی خواهید کسی بفهمد، چرا تاریخ تولدتان را مخفی می کنید؟ مگر می شود کسی شخصیت عمومی و پابلیک فیگور باشد و بخواهد زندگیش را از بقیه قایم کند؟ در زندگی شما، پشت نام شما و تاریخ تولدتان چه چیزی نهفته که نمی خواهید بقیه بدانند؟

سهیلا امین ترابی متولد دی ماه ۱۳۴۳،‌ ژانویه ۱۹۶۱ چه کرده که تا این حد نگران است؟ چه فعالیت های مالی و غیر مالی را با این نام قایم کرده اید که نمی خواهید رو شود؟ کدام بخش از گذشته تان را مخفی می کنید؟ شما که سعه صدر رو شدن نام واقعی و تاریخ تولدتان را ندارید چطور دم از افشاگری و رو کردن حقایق این و آن و شفافیت می زنید؟

پشت مفهوم «حریم شخصی» قایم نشوید. حریم شخصی برای افرادی مانند شما تعریف دیگری دارد. این حق ماست که با جزییات بدانیم فعالان ما چه کسانی هستند و چه هدفی پشت فعالیت هایشان است. تغییر نام معنای حقوقی دارد. اگر شما شرکت های حقوق بشری تان را با نام شادی امین ثبت می کردید، کاملا حق با شما بود اما شما همه شرکت هایتان را در مراجع عمومی با نام سهیلا امین ترابی ثبت کردید ( مثلا شرکت شش رنگ) .  در همه موارد ثبت شده سهیلا امین ترابی است که باید پاسخگو باشد نه هویت شادی امین.

ویکی پدیا فقط وقتی خوب است که نام کتاب ها و فیلم ها و جایزه های ندیده و نشنیده از شما را در آن قطار کنید؟ وقتی یک جمله حقیقت از زندگیتان در آن نوشته شود بد است و باید خفه اش کرد؟

کپی صفحه ویکی پدیای شما را که با لشکرکشی مجازی کوشیدید تغییرش دهید را برای عدالت برای دگرباشان می فرستم و از ویکی پدیا خواهیم خواست تا قفل سانسور را بردارد و اطلاعات صحیح را به خورد خلق الله بدهد. دست از سانسور، تحریف و تلقین بردارید.

کاربر ویکی پدیا haghighat123


نام افراد نزد عدالت برای دگرباشان محفوظ است.

خانم شادی امین می توانند با ارسال کپی کارت شناسایی معتبر / گذرنامه، این ادعا را رد کنند یا توضیح خود برای برگزیدن نام مستعار را در اختیار عدالت برای دگرباشان قرار دهند.