تحلیل

سهیلا امین ترابی

در پی انتشار اخبار مربوط به ثبت شرکت های خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) در انگلستان بر آن شدیم تا نگاهی داشته باشیم به این شرکت ها و چگونگی فعالیت هایشان را بررسی کنیم.

با توجه به پایگاه داده های شرکت های انگلستان خانم سهیلا امین ترابی دارای چهار شرکت به نام های شش رنگ٬ عدالت برای ایران٬ عدالت برای همه و عدالت در عمل در انگلستان هستند. اولین نکته اینکه خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) مقیم کشور آلمان است  و چرا این سازمان ها در آلمان به ثبت نرسیده اند؟ اینجاست که اهمیت همکاری شادی صدر با سهیلا امین ترابی و اقامت او در انگلستان مشخص می شود. اما نکته ی مهم حذف و اضافه شدن مدیران این سازمان ها است که در زیر بررسی می شود:

الف: شش رنگ

6rang1

همانطور که در تصویر فوق مشخص است شرکت شش رنگ با مسئولیت محدود در تاریخ ۲۰ ماه می ۲۰۱۴ ثبت شده است و میزان درآمد آن گزارش نشده است.

6rang2مدیران این شرکت در ابتدا سه نفر بوده اند شامل خانم سهیلا امین ترابی ۵۱ ساله٬ ساکن آلمان و روزنامه نگار٬ خانم آیدا امیر فلاح ساکن ایران٬ ۳۷ ساله٬ دانشجو و خانم مهرنوش احمدی شهروند ایران٬ ۲۹ ساله و دانشجو. در حالی که ایشان به استناد فیسبوکشان ساکن تورنتو کانادا می باشند و محل اقامتشان به دروغ اعلام شده است. خانم ها مهرنوش احمدی و آیدا امیر فلاح در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴ به استناد تصویر فوق از سمتشان استعفا داده اند و در نتیجه شرکت شش رنگ تنها یک مدیر و عضو دارد و آن هم خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) است. هیچ هیات مدیره، هیات نظارت و ساز و کار درست مالی هم گزارش نشده است.

ب) عدالت برای ایران

justiceforiran1

همانطور که در تصویر فوق مشخص است شرکت عدالت برای ایران با مسئولیت محدود در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۲ ثبت شده است و میزان درآمد آن گزارش نشده است و درآمد خالص آن تنها یک پوند انگلستان است.

Justiveforiran2

در ابتدا تنها مدیر این شرکت خانم شادی صدر بوده و چهارده روز بعد سهیلا امین ترابی نیز به عنوان مدیر اضافه می شوند. در نهایت مدیران این شرکت دو نفر بوده اند شامل خانم سهیلا امین ترابی ۵۱ ساله٬ ساکن آلمان و روزنامه نگار٬ خانم شادی صدر٬ ۳۵ ساله٬ وکیل و ساکن ایران. در حالی که ایشان به استناد فیسبوکشان ساکن لندن در انگلستان بوده و محل اقامتشان به دروغ اعلام شده است. خانم شادی صدر در تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۳ به استناد تصویر فوق از سمتشان استعفا داده اند و در نتیجه شرکت عدالت برای ایران تنها یک مدیر دارد و آن هم خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) است.

باید اشاره کرد که خانم شادی صدر در خیلی از مصاحبه های خود به خصوص در شبکه هاي فارسی بی بی سی و صدای آمریکا به عنوان یکی از مدیران عدات برای ایران معرفی و مصاحبه می شدند در حالی که ایشان قانونا سمتی در عدالت برای ایران ندارند. شایسته است که این مورد با بی بی سی فارسی و صداي آمريكا مطرح شود تا در این مورد پاسخگو باشند.

ج) عدالت برای همه

Justiceforeveryone1

همانطور که در تصویر فوق مشخص است شرکت عدالت برای همه با مسئولیت محدود در تاریخ ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۲ ثبت شده است و میزان درآمد آن صفر پوند گزارش شده است.

justiceforeveryone2

 

مدیران این شرکت از ابتدای ثبت تا به حال دو نفر هستند شامل خانم سهیلا امین ترابی ۵۱ ساله٬ ساکن آلمان و خانم شادی صدر ۴۰ ساله که محل سکونت نیز گزارش نشده است. شایان ذکر است که سن خانم شادی صدر در این شرکت متفاوت از شرکت عدالت برای ایران است. در اینجا ایشان متولد سپتامبر ۱۹۷۴ می باشند و در شرکت عدالت برای ایران ایشان متولد سپتامبر ۱۹۷۹ می باشند.

د) عدالت در عمل

Justiceinaction1

 

همانطور که در تصویر فوق مشخص است شرکت عدالت در عمل با مسئولیت محدود در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۱۳ ثبت شده است و میزان درآمد آن ۲۳۷ هزار و ۸۶۲ پوند نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار گزارش شده است در حالی که درآمد خالص آن تنها یک پوند انگلستان است.

Justiceinaction2

 

این شرکت در ابتدا تنها مدیرش از تاریخ ۸ فوریه ۲۰۱۳ تا ۱۹ فوریه ۲۰۱۳ خانم شادی صدر متولد سپتامبر ۱۹۷۹ است که استعفا داده و بعد از آن از تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۳ تا ۱۷ اوت ۲۰۱۳ خانم شادی صدر متولد سپتامبر ۱۹۷۴ مدیریت آن را به عهده گرفته و پس از آن استعفا داده است و از تاریخ ۱۷ آگوست ۲۰۱۳ تا کنون خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) تنها مدیر این سازمان است. چرخش مالی این شرکت ۲۳۷ هزار پوند استرلینگ (نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار آمریکا) گزارش شده بدون آنکه هیچ نامی در محافل حقوق بشری از این شرکت برده شده باشد یا حتی با جستجوی اینترنتی به کوچکترین فعالیتی در آن رسید.

با نگاهی به این شرکت ها که همگی تنها در انگلستان هستند و ممکن است شرکت های دیگری نیز در دیگر کشورها نیز به نام اینها ثبت شده باشد و هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته اند می توان فهمید که فعالیت های مشکوکی در جریان است.

چند سوال:

۱- اگر فرض را بر این بگذاریم که این شرکت ها هدفشان فعالیت های سازمانی است و نه تجاری (که در اینصورت می بایست به صورت دیگری ثبت می شدند) و این مدیران اعضای هیئت مدیره ی سازمان هستند که وظیفه ی آنها نظارت کلان بر عملکرد سازمان و اطمینان از صحت گزارشات مالی سالانه ی سازمان است٬ باز مشکلات زیادی وجود خواهد داشت. هیچگاه یک عضو هیئت مدیره نمی تواند و نباید عضو هیئت اجرایی و مدیریتی سازمان باشد زیرا در اینصورت فرد مذکور صلاحیت تایید و نظارت بر کار خود را ندارد و نمی تواند آن را تایید کند. بنابراین آیا خانم شادی امین از اعضای هیئت مدیره ی این سازمان ها است که بر روی فعالیت های مدیران و کارمندان سازمان نظارت کند و یا از مدیران و کارمندان سازمان است؟

۲- چرا در تمام این شرکت ها به جز عدالت برای همه مدیران همه مستعفی شده و تنها خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) باقی مانده است در حالی که در همه جا خانم امین ترابی (شادی امین)  ادعا می کند که این شرکت ها (یا به قول ایشان سازمان ها) گروهی بوده و تصمیم گیری فردی انجام نمی شود؟

۳- چرا گزارش مالی سالانه ی این شرکت ها همانند تمام شرکت های معتبر در دسترس عموم قرار ندارد و گزارشی از عملکرد مالی آنها منتشر نشده است؟

۴- چرا سازمان عدالت در عمل که بودجه ای نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار در بانک دارد اصلا نه تنها وبسایتی ندارد بلکه هیچ نامی از ان در مرورگرهای جستجو پیدا نمی شود و هیچ گزارشی از عملکرد آن در طول این سال ها در دسترس نیست؟

۵- چرا شش رنگ و عدالت برای ایران که فعالیت می کنند و در رسانه ها خودشان را بسیار فعال نشان داده اند هیچ بودجه ای ندارند؟

۶- چرا مدام صحبت از فعالیت های مشترک شش رنگ و عدالت برای ایران و همکاری این دو شرکت (یا به قول خودشان سازمان) مطرح می شود در حالی که هر دو این شرکت ها متعلق به یک نفر است و هیچ عضو دیگری ندارد؟ آیا این به معنی کمک کردن دست راست به دست چپ است یا اینکه اذهان عمومی را نادان فرض کرده اند؟

۷- چرا خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) مدام به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از فعالیت دیگر سازمان های فعال در زمینه ی حقوق بشر ایراد گرفته و آنها را متهم به عدم شفافیت مالی متهم می کند در صورتی که خودشان شفافیتی ندارند؟

یا اینکه خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) از روند قانونی اداره ی سازمان ها و شرکت ها اطلاع ندارد و نمی داند که اصول اولیه اداره ی سازمان های غیر دولتی و فعالیت های اجتماعی چیست و بنابراین اشتباه آنها ناشی از ناآگاهی آنها بوده و بنابراین بر قابلیت ایشان در پیشبرد اهداف حقوق بشری باید شک کرد.

و یا اینکه آگاهانه این تغییرات و اطلاعات اشتباه به دولت انگلیس ارائه شده است تا رد پایی برای ماموران مالیاتی نگذارند و در اصل در قبال بودجه های دریافتی پاسخگو نباشند.

بنابراین در آخر از خانم سهیلا امین ترابی (شادی امین) و خانم شادی صدر درخواست می شود که با پاسخگویی به این سوالات در رفع ابهامات قدم بردارند و شفاف سازی نمایند. عدالت برای دگرباشان به منظور شفافیت هر چه بیشتر  فعالیت های حقوق بشری در زمینه دگرباشان جنسی، تمایل دارد که پاسخ این دو را منتشر و در رفع ابهامات تلاش کند.

 

ش. خ

ژوئن ۲۰۱۵

 

تحلیل
ایرج مصداقی: شادی صدر و شادی امین پول خون اعدامیان را می خورند

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی سابق، محقق و فعال سیاسی در گفتاری درباره فعالیت های مشکوک و سرقت محتوا توسط شادی امین، سهیلا امین ترابی و رها بحرینی (عفو بین الملل) سخن گفته است. 

دلجو آبادی
تحلیل
دلجو آبادی: عدالت برای ایران «عبای» صادراتی است

دلجو آبادی، فعال حقوق بشر خوشنام اخیرا در نوشته‌ای بسیار تامل برانگیز حروف اول نام سازمان شادی صدر و سهلا امین ترابی یعنی عدالت برای ایران را سر هم گذاشته و آن را عبا نامیده است. 

سهیلا وحدتی
تحلیل
اعتراض شدید یک فعال سرشناس به قبیله شادی امین و شادی صدر

این نوشته خانم سهیلا وحدتی، فعال سیاسی در اعتراض به فرقه‌ و قبیله شادی امین، شادی صدر و رها بحرینی بسیار در خور توجه است: نامه “اعتراض بیش از ۱۰۰ کنشگر حوزه های مختلف به کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان”* را خواندم و از دیدن نام برخی کسانی که آن را امضا …