چرا استفاده از واژه “دگرباش” و مشتقات آن نادرست است؟ شادی امین

خبر

مطلب پیش رو نوشته یکی از بهترین و پرکارترین فعالین حقوق بشر و کسی که همتایی ندارد، شادی امین، است که نقدی درباره استفاده از واژه غریب و نامانوس و مستهجن “دگرباش” و مشتقات فرعی و غصبی آن همچون “دگرباش جنسی” است. این حضرت والا در بخشی از این نقد می فرمایند:

موازین اخلاقی حاکم بر رسانه‌ها حکم می‌کند که چنانچه تعداد قابل توجهی از اعضای یک جامعه اقلیت، احساس کنند که با نوع خاصی از خطاب قرار گرفتن، مورد تحقیر واقع می‌شوند، دیگر از آن کلمه برای اشاره به آن گروه از جامعه استفاده نشود. رسانه ها باید اینقدر فهم و شعور داشته باشند تا هر چیزی که من تایید نکنم را منتشر نکنند وگرنه حسابشان با موج خروشان ملت همیشه در صحنه ماست. در کلیه اسناد جهانی از جمله یوگیاکارتا که من یکی از نویسندگان اصلی و نظریه پردازان محوری آن بودم (اصول مربوط به شمول قوانین بین‌المللى حقوق بشر، در زمینۀ تمایل جنسى و هویت جنسیتى برگرفته شده از زندگی شخصی من به عنوان اولین لزبین تاریخ ایران ) نیز به درستی در هر پاراگراف، مفاهیمی که اینجانب از گرایشات جنسی، هویت‌های جنسیتی، بیان جنسیتی و شاخصه‌های جنسی ساخته ام استفاده شده‌اند تا از هر گونه ابهام و اغشاش جلوگیری کنند. لذا بدیهی است که هر کس برخلاف نظریه های من عمل کند اغتشاش گر بوده و باید طرد شود. این درست نقطه مقابل درک جامعه ایرانی است که با استفاده از واژه مستهجن دگرباش، تحت عنوان موجز بودن، به ضرورت استفاده از تمام این مفاهیم خاتمه می‌دهد. این یعنی گرفتار درکی رخوت‌زده شدن که گروه‌های انسانی را در یک ظرف می‌ریزد تا خود را از بیان پیچیدگی و تفاوت‌های بین آنان رها کند. ناگفته نماند که این کلمه را یک بی شعوری درست کرده و تمام رسانه ها سریع آن را قاپیدند. اما دانستن این تفاوت‌ها، تفاوت‌های واقعی که برای جنبش جهانی اقلیت‌های جنسی و جنسیتی (هم‌جنس‌گرایان، ترنس‌جندرها، دوجنس‌گرایان، بینا‌جنسی‌ها) تعیین‌کننده و مهم هستند، و به رسمیت شناختن آن‌ها توسط روزنامه‌نگاران، فعالین سیاسی و اجتماعی، دانشگاهیان و جامعه حقوق بشری ایرانی که مورد تایید اینجانب باشند اهمیت بسیار دارد.

در چنین جهانی اما هنوز جدال ما، جامعه ایرانی، بر سر استفاده از مفاهیمی است که ما را در بند تعاریف کلیشه‌ای اسیر نکند. برای ما این نه یک دعوا بر سر کلماتی بی‌معنا و بی‌تاثیر،  بلکه جدالی جدی و حیاتی بر سر توقف یا پیشرفت جنبش و مبارزه‌ای است که سال‌های بسیاری از عمرمان را در راه آن صرف کرده‌ایم. باید همگان بدانند که من به عنوان پرچمدار حقوق بشر برای ایرانیان از حق و حقوقی برخوردارم که باید بدون چون و چرا توسط همگان اجرا شود.

واقعیت این است که واژه “دگرباش” که برآمدی از وجود و پذیرش اصلیت جنس و هویت جنسی است و جنسیت را حاصل طبیعت و نه به عنوان برآمد و برساخته اجتماعی فرض می‌کند، ما را از بقیه جامعه تفکیک کرده و هویتی کاذب و “دگر” به ما می‌بخشد؛ و مردم فکر نمی کنند که من شادی امین که به عنوان سمبل این جنبش هستم با دیگران متفاوت نبوده بلکه از آنها یک سر و گردن هم بالاتر هستم. بخششی درد‌آور که شما را به حاشیه می‌راند تا تنها در آنجا پذیرفته و دیده شوید. اما این مدعیان به خواسته خود نرسیده و من هر روز بیستر از گذشته درخشیدم و محبوب شدم. این حس تلخ “دگربودگی” عقب‌گرد به دورانی است که هیچ از طبیعی بودن گرایش جنسی‌مان نمی‌دانستیم و خود را تنها و “دیگری” فرض می‌کردیم و شامل قشر بزرگی از جامعه می شود که من برای انها اهمیت چندانی قايل نیستم. تفاوت این نوع “دگرباشی” با آن نوع “دگربودگی” در این است که حالا، جامعه دگرجنس‌گرا هم، به جای “هم‌جنس‌باز”، ما را با این نام صدا می زند در صورتی که میتوان به جای این همه واژه های بی معنا از جامعه شاد و امن استفاده کرد که تداعی بخش شادی امین است؛ صدا زدنی که به باز تولید هنجارهای دگرجنس‌گرایانه دوام می دهد و ما را به حاشیه می‌راند، اما این‌بار پذیرفته است بر روی ما نامی بگذارد و همانا شادی امین مناسب تر و پرمعنناتر است، دگرباش یا دگرباش جنسی اشتباه است، تا ما نه در کنار او بلکه خارج از حوزه او دیده و بررسی شویم. در واقع زمینه شکل‌گیری “دگرباشی” وجود و باور به قانون و زیرساخت دگرجنس‌گرایانه است.

پس توصیه می شود که تمامی رسانه ها از این به بعد به جای دگرباش و یا همجنسگرا یا جامعه رنگین کمانی و یا اقلیت های جنسی و دیگر واژه هایی که بار منفی دارند از شادی امین استفاده کنند که هم شاد است و هم اطمینان بخش.

خبر
دستگیری رضوانه محمدی و بی مسیولیتی شش رنگ و عدالت برای ایران

رضوانه محمدی، فعال جوان حقوق زنان، در کنار دو فعال دیگر در تهران دستگیر شده است. از درخت صدا در آمد اما از سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر هیچ صدایی نیامد. چرا؟

خبر
بیزنس به نام قربانیان اعدام

نمایش اخیر باند تبهکار عدالت برای ایران‌ یا به اختصار عبا (شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی)  به خودی خود آخرین ضربه را به این مثلث پول دوست عوامفریب زد. بهترین گواه هم پست آخر سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق) است.

نه به شادی امین و شادی صدر
خبر
اعتراض رضا معینی از گزارشگران بدون مرز به فرقه کلاش عدالت برای ایران

رضا معینی، مسیول میز ایران سازمان گزارشگران بدون مرز در این مطلب، به انتقاد شدید از شیوه‌های کلاشانه، دزدی‌ها و شیادی‌های سهیلا امین‌ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر پرداخته است. این دو اخیرا از جانب خوشنام‌ترین فعالان ایرانی و بین‌المللی مورد انتقاد جدی و شک قرار گرفته اند رضا …