یک استاد دانشگاه خطاب به شادی صدر: برایت متاسفم

نه به خشونت شادی صدر
خبر

هلن ناهید نصرت، برنامه نویس و مهندس الکترونیک و کنشگر حقوق زنان، وقتی نامه تهدیدآمیز و پر از افترای شادی صدر ( حقوقدان مسلمان) را دریافت کرد که در آن از او و بقیه خواسته شده بود تا علیه یکی از فعالان ( به زور) موضع بگیرند، این جوابیه را نوشت.

بخش‌هایی از پیام بانو هلن ناهید نصرت را اینجا می آوریم: دوستان عزیز چندی پیش پیامی از دوست عزیز شادی صدر دریافت کردم و پاسخ زیر را در امضا نکردن نامه اعتراصی به بنیاد پژوهش های زنان ایران برایش فرستادم. به اعتقاد من اگر ما زناندر یک جامعه آزاد نتوانیم برای مسائل بینمان در عمل بشیوه انسانی به راه حلی برسیم، همه ادعایمان در ایجاد فرهنگی فمینیستی و ضد حشونت بی ارزش است و هیچ ارزش انسانی به جامعه خشونت زده مان نخواهیم افزود. نامه در زیر است:

شادی عزیز،
انتظار داشتم که این مسئله در بین زنان آگاه روند متمدنانه تری نسبت به جامعه ایرانی پیدا کند، متاسفم از اینکه این راه بنظر شما رسیده است. ما در جامعه ای زندگی کرده ایم که گمانه زنی و تهییج جایگزین استدلال و منطق و به تبع آن زور و فشار جایگزین اثبات و متقاعد کردن است. منهم به سهم خودم از آسیبی که افترا محکوم شده در دادگاه کانادا، به شادی زده بود، ناراحت شدم، ولی از آنجائیکه جرم مهناز قزلو ثابت نشده و تنها اتهامی است که از جانب یک متهم دیگر به او زده شده است و خود هم در نوشته اش در پژواک اخیرا علنا رد کرده است، بهیچوجه در خودم صلاحیت حکم دادن در باره او را نمی بینم. فکر میکنم عدالت می طلبد که کسی را غیابا و بدون حق دفاع محاکمه و محکوم نکنیم. حتی اگر پای منافع دوست عزیزی مانند شادی در میان باشد. این مسئله می توانست برعکس پیش بیاید، آنوقت آیا قابل پذیرش بود که کمیته ای به خود حق قضاوت و محاکمه بدهد؟

شادی جان من نمیدانم چگونه افرادی می توانند خود را در مقام قاضی قرار دهند، پای چنین نوشته ای را امضا کرده و فردی را غیابا محاکمه و محکوم کنند و در درون خودشان هم احساس بدی نداشته باشند. من تصمیم داشتم که در زمان صحبت او از جلسه خارج شوم ولی الان دیگر مطمئن نیستم.

این مسئله باید بتواند راه حلی انسانی پیدا کند.  آیا این شیوه خود دامن زدن به خشونت و فشار روانی نیست؟ چرا نباید یک رفتار غلط در یک روند سالم امکان اصلاح پیدا کند؟ آیا یکی از طرفین باید به حذف فیزیکی کشیده شوند؟


من امیدوار بودم که با صحبت با کمیته سوئد، به راه حلی انسانی دست یابید. چون بنظر من دقیقا تصمیم گیری در زمینه چنین پیش آمد هایی است که می تواند محکی بر ادعای ما در زمینه تحقق جامعه مبتنی برقانون و حقوق انسانی باشد.
با مهر و دوستی
هلن


منبع: از فیس بوک عمومی  خانم هلن ناهید نصرت

محمود رحمانیان از یاران عدالت برای دگرباشان
خبر
عدالت برای دگرباشان یکی از یاران خود را از دست داد

با کمال اندوه و تاثر، به اطلاع می‌رسانیم که عدالت برای دگرباشان یکی از یاران هسته مرکزی سازمان را از دست داده است. محمود رحمانیان در آلمان درگذشت.

شهلا شفیق
خبر
مقاله شهلا شفیق در نکوهش عملکرد شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی

شهلا شفیق، جامعه شناس، پژوهشگر و نویسنده ایرانی در فرانسه و برنده نشان لژیون دونور فرانسه، در واکنش به لجن پراکنی‌های اخیر شادی امین، شادی صدر و رها بحرینی، در مقاله ای برای وب سایت گویا، به شرح آنچه در کنفرانس بنیاد پژوهش های زنان افتاده، پرداخته است. گفتنی است خانم شفیق …

مهدی اصلانی
خبر
تکثیر زخم، گفتمان توجیه

مهدی اصلانی، فعال سیاسی و زندانی سابق، از دوستان سهیلا امین‌ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر بود. اما پس از برهم خوردن کنفرانس زنان در استکهلم توسط شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی و دار و دسته‌شان ، او راه خود را از آنها جدا کرده و در …