یک استاد دانشگاه خطاب به شادی صدر: برایت متاسفم

نه به خشونت شادی صدر
خبر

هلن ناهید نصرت، برنامه نویس و مهندس الکترونیک و کنشگر حقوق زنان، وقتی نامه تهدیدآمیز و پر از افترای شادی صدر ( حقوقدان مسلمان) را دریافت کرد که در آن از او و بقیه خواسته شده بود تا علیه یکی از فعالان ( به زور) موضع بگیرند، این جوابیه را نوشت.

بخش‌هایی از پیام بانو هلن ناهید نصرت را اینجا می آوریم: دوستان عزیز چندی پیش پیامی از دوست عزیز شادی صدر دریافت کردم و پاسخ زیر را در امضا نکردن نامه اعتراصی به بنیاد پژوهش های زنان ایران برایش فرستادم. به اعتقاد من اگر ما زناندر یک جامعه آزاد نتوانیم برای مسائل بینمان در عمل بشیوه انسانی به راه حلی برسیم، همه ادعایمان در ایجاد فرهنگی فمینیستی و ضد حشونت بی ارزش است و هیچ ارزش انسانی به جامعه خشونت زده مان نخواهیم افزود. نامه در زیر است:

شادی عزیز،
انتظار داشتم که این مسئله در بین زنان آگاه روند متمدنانه تری نسبت به جامعه ایرانی پیدا کند، متاسفم از اینکه این راه بنظر شما رسیده است. ما در جامعه ای زندگی کرده ایم که گمانه زنی و تهییج جایگزین استدلال و منطق و به تبع آن زور و فشار جایگزین اثبات و متقاعد کردن است. منهم به سهم خودم از آسیبی که افترا محکوم شده در دادگاه کانادا، به شادی زده بود، ناراحت شدم، ولی از آنجائیکه جرم مهناز قزلو ثابت نشده و تنها اتهامی است که از جانب یک متهم دیگر به او زده شده است و خود هم در نوشته اش در پژواک اخیرا علنا رد کرده است، بهیچوجه در خودم صلاحیت حکم دادن در باره او را نمی بینم. فکر میکنم عدالت می طلبد که کسی را غیابا و بدون حق دفاع محاکمه و محکوم نکنیم. حتی اگر پای منافع دوست عزیزی مانند شادی در میان باشد. این مسئله می توانست برعکس پیش بیاید، آنوقت آیا قابل پذیرش بود که کمیته ای به خود حق قضاوت و محاکمه بدهد؟

شادی جان من نمیدانم چگونه افرادی می توانند خود را در مقام قاضی قرار دهند، پای چنین نوشته ای را امضا کرده و فردی را غیابا محاکمه و محکوم کنند و در درون خودشان هم احساس بدی نداشته باشند. من تصمیم داشتم که در زمان صحبت او از جلسه خارج شوم ولی الان دیگر مطمئن نیستم.

این مسئله باید بتواند راه حلی انسانی پیدا کند.  آیا این شیوه خود دامن زدن به خشونت و فشار روانی نیست؟ چرا نباید یک رفتار غلط در یک روند سالم امکان اصلاح پیدا کند؟ آیا یکی از طرفین باید به حذف فیزیکی کشیده شوند؟


من امیدوار بودم که با صحبت با کمیته سوئد، به راه حلی انسانی دست یابید. چون بنظر من دقیقا تصمیم گیری در زمینه چنین پیش آمد هایی است که می تواند محکی بر ادعای ما در زمینه تحقق جامعه مبتنی برقانون و حقوق انسانی باشد.
با مهر و دوستی
هلن


منبع: از فیس بوک عمومی  خانم هلن ناهید نصرت

خبر
چرا استفاده از واژه “دگرباش” و مشتقات آن نادرست است؟ شادی امین

مطلب پیش رو نوشته یکی از بهترین و پرکارترین فعالین حقوق بشر و کسی که همتایی ندارد، شادی امین، است که نقدی درباره استفاده از واژه غریب و نامانوس و مستهجن “دگرباش” و مشتقات فرعی و غصبی آن همچون “دگرباش جنسی” است. این حضرت والا در بخشی از این نقد …

خبر
دستگیری رضوانه محمدی و بی مسیولیتی شش رنگ و عدالت برای ایران

رضوانه محمدی، فعال جوان حقوق زنان، در کنار دو فعال دیگر در تهران دستگیر شده است. از درخت صدا در آمد اما از سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر هیچ صدایی نیامد. چرا؟

خبر
بیزنس به نام قربانیان اعدام

نمایش اخیر باند تبهکار عدالت برای ایران‌ یا به اختصار عبا (شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی)  به خودی خود آخرین ضربه را به این مثلث پول دوست عوامفریب زد. بهترین گواه هم پست آخر سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق) است.