چرا شادی امین مهم نیست؟

شادی امین
خبر

در روزهای اخیر، شاهد تکاپوی تازه سهیلا امین‌ترابی هستیم. زنی به قول خودش با کارنامه‌ای بسیار مشخص در طول چهار دهه گذشته. کارنامه‌ای پر از بی ثباتی، رنگ عوض کردن و خشونت.

او که در جریان انقلاب ننگین اسلامی، یار و همکار فرقه تبهکار خمینی بود، امام فرزانه‌اش را هم تحمل نکرد که هیچ، سازمان متبوعش چریک‌های فدایی خلق را هم تحمل نکرد و با دو شقه شدنش، خشن‌ترین قسمتش را ( گروه مسلح اقلیت) برگزید. همانطور که خود می‌گوید بسیار تلاش کرد اما هرگز مهم نشد. هیچ فعالیت جدی سیاسی نکرد و از اساس به قول نامداران اپوزیسیون، جدی گرفته نشد.

تنها باری که نامش برای اولین بار پر رنگ جلوه کرد، نقشش در برهم زدن کنفرانس برلین بود. کنفرانسی که چند کنشگر سیاسی از داخل ایران برای اولین بار پس از انقلاب به خارج آمده بودند و سهیلا امین‌ترابی اصلا به آن دعوت نشده بود. اما مگر او نیاز به دعوت دارد؟ مگر شعبان بی‌مخ و زهرا خانم ملایری نیاز به دعوت داشتند که شادی امین داشته باشد؟ لشکرکشی او به کنفرانس از سر کینه و نه کوچکترین منطق سیاسی، روی نوارهای ویدیویی ضبط شده. تماشا کنید و ببینید که او چطور فریاد می‌کشد، حنجره جر می‌دهد، به نامدارترین ادیب زنده محمود دولت آبادی، مهرانگیز کار عزیز، یوسفی اشگوری، سحابی و گنجی فحش می‌دهد. آنقدر خشن است که پلیس کتف بسته از سالن کنفرانس بیرون پرتش می‌کند. به لطف نمایش این صحنه‌ها در صدا و سیمای آخوندی، شادی امین مشهور می‌شود. چیزی در حد وحید خزایلی این روزها در دوره پیشا اینترنت. اسباب خنده همه دور و بری‌هایش می‌شود.

استاد تغییر ماهیت فکری و هویت، همزمان با تحولات سیاسی در ایران، کول سواری از فرد تازه‌ای را آغاز می‌کند. اسمش را هم با او تطبیق می‌دهد. شادی صدر که از ایران آمده سهیلا امین‌ترابی را شادی امین‌ می‌کند. در فضای ملتهب بعد از انتخابات فرمایشی فرقه تبهکار حاکم، موج سواری تازه سهیلا شروع می‌شود. او حالا فعال حقوق دگرباشان جنسی شده و به لطف نام شادی صدر ( که به قول خود شادی امین که پشت سرش می‌گفت آواز دهل شنیدن از دور خوش است) در جلد تازه ای شروع به کار می‌کند. اما باز هم کسی او را جدی نمی‌گیرد. چریک فدایی اسلحه به دست سابق، کنفرانس بر هم زن دهه نود، حالا نویسنده و پژوهشگر شده. مشاوره روانشناسی هم می‌دهد. برای نسل جدید، شادی امین در حکم اجناس چینی است که در بازار سید اسماعیل تهران فروخته می شد. ماشین لباسشویی که چراغ قوه هم دارد، کاست هم پخش می‌کند و آنتن تلویزیون هم هست. شادی امین همه چیز هست اما هیچ کدام نیست. مرغوب نیست. سطحی است و خالی از پشتوانه پایدار. حقیقت اینجاست که جریان دادگاه اخیرش هم عیننا همین است. تو خالی، جنس چینی! او آرشام پارسی را به دادگاه جرایم خورد برده. دادگاهی که وظیفه‌اش رسیدگی به دعوای دو همسایه است یا وقتی یک همسایه آشغال را به جای سطل آشغال مقابل خانه کس دیگر می‌ریزد. چیزی در حد شورای حل اختلاف رژیم اسلامی. دادگاهی که ظرفیت پرداختن به ادعای امین‌ترابی را ندارد. خودش می‌گوید که به دادگاه لشکرکشی هم کرده بوده. گریه کرده و تصویرش را هم منتشر کرده. آخرش چه شده؟ دادگاه بر اساس حکمی که به زبان انگلیسی ( که خانم امین بسیار در آن مبتدی است) منتشر کرده نوشته حساب و کتاب احتمالات است. امین‌ترابی ادعایی می‌کند و پارسی می‌گوید کار او نیست اما حاضر نیست اسامی افرادی که در داخل ایران بودند و ادعاهایی کردند که طرح دوباره شان در دادگاه در کانادا می‌تواند هویتشان را فاش کند و آنها را به خطر بیاندازد، فاش کند. به همان شیوه همیشگی، شادی امین ( ماشین لباسشویی ضبط صوت چراغ قوه دار آنتن تلویزیون) همان برداشت سطحی همیشگی را به نفع خود می‌کند. حکم را مصادره به مطلوب می‌کند به این خیال واهی که می تواند پرونده پر از ابهامش را پاک کند.

خانم امین! بانو سهیلا. شما هنوز همانی هستی که بودی. زنی تنها با تعدادی بادمجان دور قاب چین که می‌خواهند از خشم تو به نفع خود استفاده کنند. با یک تفاوت عمده که دیگر بیست و سی و چهل سالت هم نیست. به سراشیبی پیری افتادی. آخرین فصل زندگی تو این است؟

زیبا بابکی – یوتیبوری

ziba.babaki1343@gmail.com


سازمان عدالت برای دگرباش این مطلب را از طریق ایمیل دریافت کرده است. برای اطلاعات بیشتر با نویسنده تماس حاصل فرمایید.

خبر
چرا استفاده از واژه “دگرباش” و مشتقات آن نادرست است؟ شادی امین

مطلب پیش رو نوشته یکی از بهترین و پرکارترین فعالین حقوق بشر و کسی که همتایی ندارد، شادی امین، است که نقدی درباره استفاده از واژه غریب و نامانوس و مستهجن “دگرباش” و مشتقات فرعی و غصبی آن همچون “دگرباش جنسی” است. این حضرت والا در بخشی از این نقد …

خبر
دستگیری رضوانه محمدی و بی مسیولیتی شش رنگ و عدالت برای ایران

رضوانه محمدی، فعال جوان حقوق زنان، در کنار دو فعال دیگر در تهران دستگیر شده است. از درخت صدا در آمد اما از سهیلا امین ترابی (شادی امین سابق) و شادی صدر هیچ صدایی نیامد. چرا؟

خبر
بیزنس به نام قربانیان اعدام

نمایش اخیر باند تبهکار عدالت برای ایران‌ یا به اختصار عبا (شادی صدر، شادی امین و رها بحرینی)  به خودی خود آخرین ضربه را به این مثلث پول دوست عوامفریب زد. بهترین گواه هم پست آخر سهیلا امین ترابی ( شادی امین سابق) است.